اطلاعات کیش
کشور ایران
دین اسلام
جمعیت 24819
زبان رسمی فارسی
آب و هوا گرم و مرطوب
میانگین دما 27
سطح قیمت ارزان

کیش محل به آرامش رسیدن آب های نقره فام خلیج همیشه فارس

اگر بخواهیم با جزیره زیبای کیش بیشتر آشنا بشویم باید کمی در زمان سفر نماییم و کتاب‌های تاریخ را ورق بزنیم و به دوران باشکوه حکومت هخامنشیان برسیم. در آن زمان این جزیره تحت تسلط ایران بوده و بعد از هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نیز بر این سرزمین حکومت کرده اند اما با ورود دین اسلام به سرزمین ایران حکومت این جزیره به دست خلفای اموی افتاد و تا سال ۲۴۹ آنان حاکم این سرزمین بودند اما در این سال شخصی از اهالی ری توانست که بر حکومت اموی پایان دهد و جزایر خلیج فارس را دوباره تحت نظر حکومت وقت در آورد. باید گفت که در زمان حکومت سلجوقیان کیش بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس محسوب می‌گشت و بسیاری از تاریخ‌نویسان و شاعران در وصف زیبایی های این خاک حرف ها زده‌اند که در تاریخ ماندگار شده است. باید گفت این خاک به دلیل موقعیت استراتژیک خود همیشه مورد توجه و تهاجم بیگانگان از جمله پرتغالی ها بوده است. این سرزمین تا اوایل حکومت محمدرضا شاه پهلوی مرکز تجارت مروارید و صید ماهی بود. در سال ۱۳۴۹ دولت وقت به همراه مشاوران آمریکایی به توسعه این شهر پرداختند و شروع به زیرساخت های مدرن از جمله فرودگاه، هتل، نمایشگاه و کازینو کردند. این جزیره در سال ۱۳۶۱ به عنوان منطقه آزاد اقتصادی ایران انتخاب و معرفی شد که اقتصاد آن بر پایه گردشگری و تجارت می باشد.

 

نگاهی اجمالی به جغرافیای کیش

جزیره کیش از لحاظ ظاهر بیضی شکل و دارای مساحتی بالغ بر ۴۴ کیلومتر می باشد. باید گفت که ارتفاع آن از سطح دریا ۳۵ متر و دارای منابع آب زیرزمینی شیرین می باشد. در این جزیره هیچ رود دائمی وجود ندارد. این جزیره تا بندر آفتاب ۱۳ کیلومتر، بندرلنگه ۹۰ کیلومتر، بندرعباس ۲۵۰ کیلومتر، جزیره هندورابی ۲۸ کیلومتر فاصله دارد.

 

آب و هوا و پوشش گیاهی جزیره کیش

آب و هوای کیش گرم و مرطوب و با میانگین دمای ۲۷ درجه سانتیگراد می باشد. بارندگی بسیار کم و فقط در زمستان و به صورتی رگبار انجام می‌شود. باید گفت در خاک این جزیره درختان نخل کهور و کنار به صورت بومی و درختانی همچون اکالیپتوس، گز، نارگیل، ابریشم، سمر و درخت کمیاب لور به صورت غیر بومی رشد می کنند که بسیار مقاوم در برابر خشکی هستند.

 

فرهنگ و مردم بومی جزیره کیش

باید گفت که مردمان بومی این جزیره که از نژادهای دراویدی، نوردیک، سامی و سیاهپوست هستند در گذشته به شغل دریانوردی و صید مروارید و ماهیگیری و دام پروری مشغول بودند. آنان لباس های محلی به نام دشداشه و عرقچین می‌پوشند و بسیار شاد و سر زنده هستند. موسیقی جزء اصلی زندگی این مردمان است و ساز اصلی محلی این منطقه طبل می باشد. آنان بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و از مهمانان خویش با غذاهای محلی از جمله قلیه ماهی، مفروبه، مچبوس و هریسه پذیرایی می‌کنند.

 

هتل های معروف کیش

به دلیل توریستی بودن منطقه باید گفت که بیشترین ساخت و ساز هتل در این جزیره صورت می‌گیرد و باید عنوان کرد که تمامی هتل‌ها از امکانات بسیار خوبی بهره‌مند هستند.

اگر بخواهیم از هتل های ۵ ستاره جزیره نام ببریم باید بگویم: هتل پارمیس، هتل داریوش، هتل پالاس، هتل ایران

چهار ستاره: ارم، صدف، لتوس

سه ستاره: آنا، پارس نیک، فانوس

دو ستاره: شباویز، گلدیس، آسیا

مراکز خرید کیش

باید گفت که جزیره کیش از دوره سلجوقیان بزرگترین مرکز تجاری منطقه و دارایی بهترین مراکز خرید بوده امروزه که پای گردشگران نیز به این جزیره باز شده است به تعداد مراکز خرید اضافه شده است. ما به اختصار از آن ها نام می‌بریم.

بازار پردیس ۱ و ۲

بازار مریم

بازار مروارید

مرکز تجاری کیش

بازار ونوس

بازار مرجان

بازار عرب ها

جاذبه های گردشگری جزیره کیش

باید عنوان کرد که جزیره کیش چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غربی آسیا می باشد که به طور متوسط سالانه یک میلیون و هفتصد هزار نفر از این منطقه دیدن می‌کنند که البته این میزان در حال رشد می باشد. این جزیره به دلیل خدمت طولانیش دارای آثار باستانی فراوانی می باشد. البته به غیر از آثار باستانی می‌توان از دیگر جاذبه های این شهر نیز نام برد که دارای جذابیت خاصی می باشد و مورد توجه گردشگران واقع می‌شود. اگر بخواهیم خلاصه ای از این جاذبه‌ها نام ببریم باید بگویم:

آثار باستانی شهر حریره

درخت سبز

کاریز

گذر هنرمندان

کشتی یونانی

سافاری

باغ پرندگان

اسکله بزرگ تفریحی

پیست اتومبیل رانی کارتینگ

پارک ساحلی مرجان

پارک‌ دلفین

پینت بال

قلعه وحشت

پلاژ بانوان

دوچرخه سواری دور جزیره

در خاتمه باید یادآوری نمود که جزیره کیش یکی از چهار منطقه دنیاست که درصد اکسیژن خالص آن بالاست و تفریح و ورزش در آن بسیار لذت بخش می باشد.