اطلاعات دیدیم
کشور ترکیه
دین اسلام
جمعیت 60000
زبان رسمی ترکی
آب و هوا مدیترانه ای
میانگین دما 17
سطح قیمت متوسط

دیدیم با یا بهشت مدیترانه

کشور تاریخی ترکیه از پرترددترین کشورهای توریستی جهان می باشد که سالانه میزبان توریست های زیادی از سراسر جهان می باشد. ترکیه به دلیل قرار گرفتن میان دو قاره آسیا و اروپا و همچنین نزدیکی به دریای اژه و قدمت طولانیش دارای شهرهای پرجاذبه فرآوری می باشد. این سرزمین با داشتن آب و هوای مناسب در تمام فصول سال آماده پذیرایی از گردشگران است. شاید تا به حال نام شهرهایی چون استانبول، ازمیر، کوش آداسی، بدروم، آنتالیا، آنکارا و قونیه را بارها و بارها شنیده باشید که بسیار زیبا و دیدنی هستند و تورهای مسافرتی زیادی به این شهرها رفت و آمد دارند اما نام شهر دیدیم میان این همه شهر پرجاذبه کمتر به گوش می‌رسد درصورتی که این شهر در جنوب غربی ترکیه و در استان آیدین و سواحل دریای اژه واقع شده است دارای مناطق بکر، سواحلی کمیاب، خلیج ها و بنادر، آثار و شهرهای باستانی و امکانات تفریحی بسیار زیادی می باشد که می تواند مقصد یک سفر مهیج و بی دغدغه برای جهانگردان باشد. شاید به نظر برسد نداشتن فرودگاه برای دیدیم یک ضعف محسوب می‌گردد اما مسافران هوایی می‌توانند از فرودگاه میلاس بدروم استفاده کرده و خود را به راحتی به دیدیم برسانند پس جای هیچ نگرانی نیست.

 

آب و هوای دیدیم

باید گفت به دلیل قرار گرفتن شهر دیدیم در نزدیکی دریای اژه آب و هوای این شهر مدیترانه می باشد یعنی تابستان‌های گرم و زمستان های سرد و پر بارش. اما دو فصل بهار و پاییز بهترین فصول دیدیم می باشد که هوا معتدل و مناسب سفرهای تفریحی است. منبع اصلی درآمد این شهر از راه صنعت توریسم می‌باشد.

 

جاذبه های گردشگری دیدیم

شاید شهرهای ترکیه به دلیل داشتن سواحل زیبا مابین گردشگران بسیار معروف باشند اما سواحل دیدیم را می توان افتخار سواحل ترکیه نامید. سواحل زیبا، امکانات تفریحی آبی، تفریحات شاد شبانه در کنار مکان های تاریخی شهری نمونه به نام دیدیم ساخته اند.

 

اگر بخواهیم نام چند آثار باستانی را متذکر شویم باید بگوییم:

حمام فائویستنا: مربوط به قرن دوم میلادی که برای همسر مارکوس آریلیوس امپراتور روم ساخته شد.

شهر میلیتوس: شهری با تاریخچه ای بس طولانی که تالس دانشمند بزرگ قرن ششم در آن تحصیل نموده است.

جاده مقدس: جاده‌ای که بنای آپولو را به بنای آرتمیس وصل می‌کند.

 معبد آپولو: من مربوط به شش قرن قبل از میلاد که وقف آپولو خدای یونان شد.

نقش مدوسا: زنی با موهایی به شکل مار که در معبد آپولو قرار دارد.

شهر باستانی پریدنه:  یکی از ۱۲ شهر ایونیا در آسیا بوده که قدمت آن به حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.

همچنین دارای چند شهر کوچک از جمله آلتینکوم( شن و ماسه طلایی)، گوموش کوم( شن و ماسه نقره) و ساریکوم( شن و ماسه زرد) می باشد.

هتل یا اقامتگاه در دیدیم

باید گفت به دلیل توریستی بودن شهر تعداد زیادی هتل و اقامتگاه و هاستل در آن وجود دارد که بنا به سلیقه و هزینه در نظر گرفته می توان از آن استفاده نمود. باید متذکر شویم تمام هتل ها و اقامتگاه از دسترسی های خوبی بهره مند هستند و هیچ یک مشکل رفت و آمد و مسیر را ندارند.

 

 

تنوع غذایی دیدیم

به دلیل تشابه فرهنگی کشور ترکیه و ایران باید گفت که گردشگران ایرانی از خوردن غذای ترکی لذت می‌برند و با آن مشکلی ندارند. از نظر هزینه نیز باید عنوان نمود که هزینه غذا در دیدیم معقول می باشد.

 

 دیدیم به چه معناست؟

باید گفت که بر طبق افسانه‌های قدیمی دیدیم به معنی دوقلو می باشد که به خدا و الهی دوقلو آپولو و آرتمیس که در آنجا متولد شده اند اشاره دارد.

در خاتمه می توان گفت اگر مایلید چند روزی را دور از غوغای شهری سپری کنید دیدیم می تواند بهترین گزینه باشد.