اطلاعات آلماتی
کشور قزاقستان
دین اسلام- مسیحی ارتدکس
جمعیت 15200000
زبان رسمی قزاقی- روسی
آب و هوا معتدل و مرطوب
میانگین دما 9
سطح قیمت متوسط

شهر زیبای آلماتی قزاقستان

آلماتی که روزگاری نه چندان دور پایتخت کشور پهناور قزاقستان بود، دارای مساحتی حدود ۳۳۰ کیلومتر مربع می باشد.

شهر آلمتی

در قسمت جنوب شرقی و در امتداد رشته کوه های تیان شان و در نزدیکی کشور قرقیزستان قرار دارد. این شهر نبض اقتصادی کشور‌محسوب می شود که در آن بیشترین مراکز تجاری واقع شده است، و پای گردشگران و تجار را به آن جا باز نموده است. زبان اصلی و رسمی مردم کشور قزاقستان که در سالیان اخیر(۱۹۹۱) از اتحاد جماهیر شوروی جدا شده است، قزاقی می باشد. آلماتی در زبان قزاقی به معنی شهر پر از سیب است. در این شهر درختان سیب از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا که نماد شهر را می سازند. این شهر زیبا دارای خیابان های فراخ، محله هایی برای پیاده روی، پارک های متعدد و سرسبز و فواره هایی که به بلندای آسمان دست دارز کرده اند می باشند.

شهر آلمتی

در فصل بهار که طبیعت شروع به سرسبزی می نماید، چهره ی شهر با وجود شکوفه های گیلاس، آلبالو، سیب و وجود زمین های سر سبز هکتاری  چهره ای از باغ بهشت را در نظر بیننده یادآور می شود.

اطلاعات گردشگری شهر آلماتی

در کنار این مناظر سبز پوش، می توان پیست اسکیت روی یخ را در مدئو که بسیار مورد توجه قزاق ها است و تمامی مسابقات پاتیناژ در آن برگذار می شود را با هزینه ی حدود ۲۰ یورو تجربه کرد.

پیست اسکی شهر آلماتی

البته برای رسیدن به ارتفاعات آلماتی و مدئو می توان از اتوبوس های دقیق و وقت شناس با هزینه ی بسیار اندک استفاده کرد. دریاچه ای که در فاصله ۲۵ کیلو متری خیابان الفراتی قرار دارد از اهمیت ویژه ای چه در نظر گردشگران و چه اهالی شهر دارد. این دریاچه در فصل سرما به علت یخ زدگی نمایی خاص پیدا کرده که خود به تنهایی جزء یکی از دیدنی های آلماتی قرار می گیرد. این شهر زیبا دارای تله کابینی است که در تپه های توپ کاپی مشغول جابه جایی مسافران می باشد. این تله کابین دارای کابین ها بزرگی است که مخصوص حمل ۱۲ تا ۱۴ نفر است. تا گردشگران بتوانند به راحتی به ارتفاعات زیبای آن دست یابند. لازم به ذکر است که یکی از زیبا ترین و منحصر به فرد ترین کلیسا های جهان و در این شهر واقع شده است. این کلیسا که به رنگ زرد و ساختمانی چوبی و بدون حتی یک میخ ساخته شده در فضایی پارک مانند که مردم شهر و گردشگران می توانند به راحتی در آن ساعاتی را سپری کنند قرار دارد. کلیسای جامع زینکو در زمان انقلاب کبیر شوروی تبدیل به موزه شد. اما در سال ۱۹۹۰ مجدداً به عنوان کلیسای ارتدوکس روسیه مرمت شد. این کلیسا به عنوان یک معجزه ی خداوند در این شهر شناخته می شود زیرا که در زلزله ی سال ۱۹۱۱ توانست تنها ساختمان سالم شهر باقی بماند. زیبایی خیره کننده نما و داخل ساختمان گردشگران را مجاب به انجام مراسم کلیسا می کنند، تا خاطراتی به یاد ماندنی در ذهن آنان بسازند.

 

آب و هوا و نواسانات آن در آلماتی

در این شهر زیبا و مملو از دیدنی های بکر و مدرن متوسط دمای هوا حدود °۹ درجه می باشد. دمای هوا در ماه ژانویه به °۷- و در ماه جولای به °۲۳ می رسد که بهترین و مناسب ترین هوا برای گشت و گذار در این شهر می  باشد.  

مذاهب آلماتی

اکثریت مردم این شهر که حدود ۷۰ درصد می باشند، دین اسلام را دارند. البته نباید فراموش کرد که دین مسیح نیز طرفداران خود را در این شهر دارا می باشد.

یادآوری:

این که در این شهر زبان انگلیسی تقریباً هیچ جایگاهی ندارد زیرا که تمام خیابان ها و تابلو های آن به زبان اصلی می باشد. شاید در آینده نه چندان دور به کمک گردشگران و علاقه مندان به زبان انگلیسی در این شهر این مشکل حل شود.

شهر آلمتی

 رفتن به آلماتی نیاز به یک لیدر مجرب را طلب می کند.بزودی تور های آلماتی و قزاقستان هم در سری تور های هورگشت قرار میگیرند تا بتوانند در کنار تور هایی مثل تورارزان باکو مورد اسفتاده قرار گیرند.

تور ارزان ارمنستان