اطلاعات شیراز
کشور ایران
دین اسلام
جمعیت 1800000
زبان رسمی فارسی
آب و هوا معتدل
میانگین دما 18
سطح قیمت متوسط

اطلاعات کلی شهر تاریخی شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ، واقع در جنوب غربی ایران و در دامنه رشته کوه زاگرس است، که مساحت آن تقریباً به 1268 کیلومترمربع میرسد، همچنین این شهر مرکز، استان فارس ­می­باشد.

شهر شیراز یکی از پر ماجرا ترین شهرها در طول تاریخ ایران است زیرا این شهر پایتخت هخامنشیان بوده و از این روی دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوانی می­ باشد، به همین سبب سالانه گردشگران فراوانی را از سراسر دنیا گرد هم آورده تا از این شهر زیبا و تاریخی دیدن کنند.

آب و هوای شهر شیراز

شیراز آب و هوایی نسبتاً معتدلی دارد (میانگین هوا در گرمترین ماه سال 30 درجه و در سردترین ماه سال 5 درجه سانتی گراد می­باشد.) که از این روی توانسته، باغ های خوش عطر بهار نارنج را در خود جای دهد.

 

جاذبه های تاریخی شهر شیراز

از جاذبه های تاریخی شهر شیراز می توان به دروازه قرآن، آرامگاه حافظ، سعدی وخواجوی کرمانی، چاه مرتاض علی، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه فرنگی، قلعه کک ها و... اشاره کرد، همچنین باغ جهان نما، باغ ارم، باغ شازده، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت تن و ... از باغ های تاریخی وبسیار زیبای شیراز است. دریاچه دشت ارژن، آبشار کوهمره سرخی، پارک ملی بمو و ... از جاذبه های طبیعی بسیار دیدنی این شهر می باشد. شاه چراغ نیز زیارتگاهی زیبا، درخشان و آرامش بخش شهر شیراز است. همچنین در این شهر هر ساله تعداد زیادی نمایشگاه بین المللی نیز برگزار می شود.

شیراز مهد تاریخ و تمدن ایران زمین

شیراز مهد تاریخ ایران است که تخت جمشید نمونه ­ی بارز تمدن ایرانیان است این مجموعه تاریخی که به نام پرسپولیس در سراسر جهان معروف است، در حدود 60 کیلومتری از شیراز واقع شده است، در نزدیکی آن پاسارگاد مقبره کوروش کبیر وجود دارد که سالانه میزبان میلیون­ها گردشگر می­ باشد.

بیشتر بخوانیم : راهنمای سفر به کیش

عمارت کلاه فرنگی نیز در زمان حکومت زندیه ساخته شده در حقیقت مکانی برای پذیرایی میهمان و سفیران بوده اما امروز تبدیل به موزه شده است، آرامگاه وکیل­ الرعایا حاکم، حکومت زندیه نیز در عمارت کلاه فرنگی واقع شده است.

دروازه قرآن در ورودی شهر شیراز قرار دارد، چندین سال پیش دروازه اصلی شهر بوده و عبور و مرور افراد از زیر این دروازه بوده اما در چند سال گذشته بیشتر جنبه تاریخی به خود گرفته و افراد، فقط برای بازدید از زیر آن می گذرند، درست در کنار دروازه قرآن مقبر خواجوی کرمانی قرار دارد که افراد زیادی هم برای بازدید از آرامگاه این شاعر بزرگ به آن جا نیز می ­روند.

در میان تمامی ویژگی های شیراز، این شهر به شهر شعر و شاعری و عطر باغ های بهارنارنجش معروف است، در شیراز باغ های نارنج فراوانی وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نمی ­باشد، همچنین آرامگاه حافظ و سعدی و دیگر شاعران که خود در یک باغ سرسبز و زیبا قرار دارد، که همواره باعث طراوت و شادابی گردشگران شود، باغ ارم و باغ شازده نیز یک تجلی و شکوه کاملی از هنر معماری ایران است، جاذبه­ های طبیعی مانند کوهمره سرخی و دیگر جاذبه ­های زیبای این شهر مکانی فرح بخش برای مسافرین بوده است.

هتل های شهر شیراز

شیراز در مجموع داری 34 هتل است، هتل های پنج  ستاره آن عبارت اند از: هتل شیراز، هتل پرسپولیس، هتل چمران، هتل پارس، هتل هما

فرودگاه شهر شیراز

فرودگاه بین­ المللی شهید دستغیب شیراز در نزدیکی میدان گل سرخ (میدان الله) قرار گرفته است.

لحظه آخری ترین تور جزیره کیش

ارزانترین تور مشهد مقدس