اطلاعات باتومی
کشور گرجستان
دین مسیحی
جمعیت 200000
زبان رسمی گرجی
آب و هوا نیمه گرمسیری و شرجی
میانگین دما 20
سطح قیمت متوسط

 

 

باتومی پایتخت تفریحی و گردشگری گرجستان

باتومی یکی از شهرهای ساحلی گرجستان است که در ساحل دریای سیاه، با مدرن ترین امکانات و تفریحات، آب و هوای دلپذیر و طبیعت زیبا تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در دنیا بخصوص در بین ایرانیان شده است.

جاذبه های دیدنی باتومی

بیشتر بخوانیم: از تفلیس تا باتومی

موقعیت جغرافیایی باتومی

باتومی که دومین شهر بزرگ گرجستان است، از یکسو به دریای سیاه و از سویی دیگر به رشته کوه های قفقاز منتهی میشود. این موقعیت جغرافیایی باعث شده باتومی، آب و هوایی معتدل و دلپذیر داشته باشد.

طبیعت زیبای شهر با پوشش گیاهی متنوعی از گیاهان و گلها، مناظری فوق العاده را ایجاد کرده است.

شهر زیبای باتومی گرجستان

آب و هوای باتومی

بطور کلی شهر باتومی دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و شرجی میباشد و از آنجایی که در کنار دریای سیاه قرار دارد، تحت تاثیر جریان های دریایی نیز میباشد.

باتومی از پرباران ترین شهرهای گرجستان است و دمای متوسط سالانه آن تقریبا برابر 14 درجه سانتی گراد است.

در فصل بهار، شهر باتومی آب و هوایی دلپذیر دارد و دما بین 16 تا 20 درجه متغیر است. با رفتن به سمت فصل تابستان، دمای هوا تغییر زیادی نمیکند و همچنان با آب و هوایی مطبوع و دوست داشتنی روبه رو هستیم.

با فرارسیدن فصل پاییز دما در محدوده 10 تا 16 درجه خواهد بود و شهر دمایی ملایم خواهد داشت. اما زمستان، شهر را به سمت هوای سرد و برفی میبرد و میزان بارش ها به شدت افزایش پیدا میکند.

آب و هوای باتومی

بهترین زمان سفر به باتومی

اگر میخواهید از تفریحات آبی و ساحل استفاده کنید فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای رفتن به باتومی است اما اگر بدنبال تفریحات زمستانی هستید، میتوانید زمستان به این شهر سفر کنید.

انتخاب زمان مناسب برای رفتن به باتومی بستگی به خواسته ها و علایق شما دارد.  

بهترین زمان سفر به شهر باتومی

بیشتر بخوانیم: بهترین زمان سفر به باتومی

اطلاعاتی درباره شهر باتومی

اختلاف ساعت با ایران: 30دقیقه از ایران عقب تر است.

پول رایج در باتومی: لاری پول رایج در گرجستان است.

زبان رسمی: گرجی است اما مردم نسبتا به روسی و انگلیسی نیز تسلط دارند.

دین مردم: بیشتر مردم پیرو کلیسای ارتدوکس شرقی هستند.

امنیت: باتومی و بطور کلی گرجستان از امنیت بالایی برخوردار است و رتبه 85 در جهان را دارد. میزان امنیت گرجستان از امریکا و ایران نیز بالاتر است و میتوان در روز و شب براحتی در خیابان ها پیاده روی کرد.

جشنواره های باتومی

در باتومی فستیوال های معروف و بین المللی بسیاری برگزار میشود که در این زمان ها بیشترین حجم گردشگر و توریست از سراسر دنیا به این شهر می آیند.

فستیوال های باتومی

جشنواره تابستانه باتومی Summer Festival: این جشنواره در نیمه اول ژوئن یعنی اواسط خرداد برگزار میشود و در آن رقابت های ورزشی و برنامه ها ومسابقات هیجان انگیز برپا میشود.

جشنواره بین المللی موسیقی جاز دریای سیاه International Black Sea Jazz Festival: این جشنواره در جولای (تیرماه) برگزار میشود و گروه های موسیقی و خواننده های جاز از سراسر دنیا در آن شرکت میکنند. این فستیوال از محبوب ترین و پرطرفدارترین جشنواره های باتومی است.

جشنواره بین المللی فیلم باتومی Batumi international art-house film festival: یکی از مهمترین فستیوال های باتومی است که هرساله در سپتامبر(شهریور) برگزار میشود و بسیاری کشورها از جمله ایران نیز در آن شرکت میکنند.

جشنواره موزیک فست باتومی Batumi MusicFest: این جشنواره مربوط به موسیقی کلاسیک و موسیقی فولکلور گرجی است که هرساله در شهریور ماه برپا میشود.

جاذبه های دیدنی باتومی

در مقایسه با تفلیس، باتومی شهری کوچک تر است اما با این وجود جاذبه های دیدنی برای توریست ها دارد تا علاوه بر رفتن به ساحل و سرگرم تفریحات آبی شدن، بتوانند از این جاذبه ها نیز دیدن کنند.

دیدنی های باتومی

قلعه گونیو، باغ گیاه شناسی باتومی، مجموعه تله کابین آرگو، مجسمه علی و نینو، برج الفبا، موزه استالین، آبشار ماخونتستی و دریاچه نوریگلی تنها بخشی از جاذبه های شهر باتومی هستند.

برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری باتومی کلیک کنید.

آژانس هورگشت پارس، برگزار کننده اصلی تورهای گرجستان ( تورارزان تفلیس – تورارزان باتومی) است.