اطلاعات ایروان
کشور ارمنستان
دین مسیحی
جمعیت 1060000
زبان رسمی ارمنی
آب و هوا معتدل
میانگین دما 20
سطح قیمت متوسط

تور  ارمنستان ارزان و لحظه آخری

ایروان پاییتخت و بزرگ ترین شهر، کشور ارمنستان می باشد. کشور ارمنستان و به خصوص ایروان که یکی از بخش های مهم امپراطوری ایران بوده، بعد ها در زمان حکومت قاجار در قرارداد ترکمن چای از ایران جدا و به روس ها واگذار شد. ارمنستان در کنار آذربایجان دو مسیر پرطرفدار برای تور ارزان قفقاز هستند. تور ارزان ارمنستان یکی از جذاب ترین تور های منطقه شمال غربی ایران است.

ایروان نیز همچون سایر شهر های ایران باستان دارای تاریخی غنی می باشد به علاوه این شهر مدت قابل توجهی نیز در سلطه روس ها و حکومت های اروپایی بوده، به همین دلیل است علاوه بر در بر داشتن تاریخ ایران باستان، بیان کننده بخشی از حوادث تاریخی در اروپا نیز می باشد.

شهر ایروان توسط کوه آرارات و رود هرازدان احاطه شده است، بنا شدن این شهر در دامنه ی کوه آرارات و وجود رود هرازدان باعث شده تا آب و هوایی معتدلی را برای ساکنین و همچنین گردشگران به ارمغان بیاورد.

اکثر جمعیت این شهر را، ارامنه و درصد کمی را روس ها، آذری ها وسایر اقلیت ها تشکیل می دهند و همین امر باعث شد تا زبان رسمی ارمنستان، ارمنی و دین رسمی آن ها مسیحی باشد.

ایروان در سال 2012 توسط یونسکو پاییخت کتاب نام گرفت، به علاوه این شهر به شهر مجسمه نیز معروف است، زیرا که دارای مجسمه های فراوانی می باشد که هر کدام یادمان و تندیس یک فرد یا یک حادثه بزرگ و مهم در تاریخ می باشد، از معروف ترین آن ها می توان به مجسمه مام که در پارک پیروزی ایروان بنا شده و یادمانی از قدرت و صلح می باشد اشاره کرد.

بیشتر بخوانیم: هزینه سفر به ارمنستان
 

علاوه بر مجسمه ها پرشکوه و پر معنای که در جای جای این شهر به چشم می خورد، این شهر دارای جاذبه های گردشگری فراوان دیگری نیز می باشد، مانند کاسکاد یا هزار پله با طول 118متر که مکانی جذب برای گردشگران می باشد و نمای زیبا از این شهر به نمایش می گذارد. از نمونه های دیگر جاذبه های گردشگری ایروان می توان به دریاچه مصنوعی ایروان با مساحت 0.65 کیلومترمربع ، حداکثرعمق 18 متر، موزه ماتناداران که دارای هزاران متن خطی به زبان ارمنی قدیم(گرابار) و دیگر زبان های کهن سرزمین های شرق است ویا گورستان یرابلور که بسیاری از قهرمانان معروف ارامنه همانند موسس گورگیسیان، واردان استپانیان، گارو و... در آن به خاک سپرده شده اند، اشاره کرد.

سینمای مسکو بزرگ ترین سینمای ارمنستان واقع در شهر ایروان می باشد، که در محل کلیسای سنت پل و پطر که در زمان تسلط شوروی بر این کشور توسط مقامات روسی تخریب شد، ساخته شده است و هر ساله در جشنواره بین المللی زردآلوی طلایی مشارکت می کند.

ایروان همچنین دارای یک موزه تاریخی می باشد که این موزه درحدود 87000 شی را از دوران های مختلف تاریخ برای عموم به نمایش گذاشته است.

از مراکز خرید ایروان می توان به بازار ورنیساژ ایروان که توسط هنرمندان ارامنه برای به نمایش گذاشتن هنرهایشان تأسیس شده، به صورت سر باز، در آخر هر هفته دایر می شود و سبکی سنتی دارد اشاره کرد. در سبک مدرن نیز می توان از فروشگاه های دالما گاردن و مرکز خرید ایروان نام برد که علاوه بر سبک های سنتی ارمنستان، برند های معروفی همانند Zara و... در این فروشگاه ها دارای نمایندگی می باشد.

از هتل های این نیز می توان به هتل NUR، هتل Nova، هتل Cascade و... اشاره کرد.

ایروان دارای دو فرود گاه می باشد، فرودگاه بین المللی زوارتنوتس که در 12کیلومتری غرب این شهر واقع شده و همچنین امنیت این فرودگاه را روسیه و ارمنستان به صورت مشترک برعهده دارند و فرودگاه اربونی  که یک فرود گاه مشترک نظامی و غیرنظامی می باشد.

ایروان در کنار شهری مثل باکو یکی از مسیرهای اصلی تور قفقاز با نام تور ارزان باکو و تور ارزان ایروان می باشد.